Study in Europe with IELTS, image

Дали сакате да студирате во Европа? IELTS ќе ви помогне за да ја остварите целта.

Дали знаевте дека илјадници програми за додипломски, магистерски и докторски студии низ Европа целосно или делумно се изучуваат на англиски јазик? Многу европски високообразовни институции, вклучувајќи и голем број приватни и државни универзитети, го прифаќаат IELTS како дел од нивните барања за упис на студии на англиски јазик.

IELTS е меѓународно признат и прифатен од многу универзитети кои нудат студии кои се изучуваат на англиски јазик, па затоа е релевантен ако планирате да студирате во својата земја.

Работодавците, професионалните органи и владините агенции низ Европа исто така го прифаќаат IELTS како точен одраз на вашата способност да разбирате, читате, пишувате и зборувате англиски.

Дознајте каде се прифаќа IELTS во Европа.

Студирање во Германија

Германија може да се пофали со многу културолошки искуства, од Октоберфест во Минхен, карневалот во Келн, до историските места во Берлин. Има по нешто за секого. 

Ако изберете да студирате во Германија, можете да ја искористите нејзината централна локација во Европа и да патувате без визи низ целата Шенген зона. Исто така, таа е една од најевтините земји во светот за меѓународни студенти бидејќи државните универзитети не наплаќаат школарина, туку само мали административни или семестарски такси.

Многу германски универзитети, особено универзитетите за применети науки, го нагласуваат практичното учење и соработуваат со бизнисите за да им понудат на студентите вистинско работно искуство и стажирања, со цел нивните дипломци да се подготват за светот на бизнисот.

IELTS се претпочита како доказ за познавање на англискиот јазик на универзитетите во Германија. 

Дознајте каде се прифаќа IELTS во Германија.

Студирање во Италија

Студентите кои ќе изберат да студираат во Италија ќе уживаат во вкусна храна, култура, историја, како и пријателски пречек. Патувањето низ земјата е лесно и релативно евтино, што ви овозможува да го откриете прекрасното крајбрежје на Италија или да уживате во големите градови како Рим, Милано, Неапол и Венеција со воз или автобус.  

Италија е одлична меѓународна дестинација за студирање и е позната по тоа што е образовен центар во Европа. Универзитетите во поголемите градови како Рим, Болоња, Милано и Фиренца нудат широк избор на студии кои се изучуваат на англиски јазик. Студентите дури можат да изберат студии со комбинација од предмети на англиски и на италијански јазик. 

IELTS може да ви помогне да го остварите вашиот сон да студирате во Италија.

Дознајте каде се прифаќа IELTS во Италија.

Студирање во Холандија

Did you know that the Netherlands continues to rank among the happiest countries in the world, coming in fifth in the recently published World Happiness Report 2023?

Дали знаевте дека Холандија продолжува да се рангира меѓу најсреќните земји во светот, наоѓајќи се на петтото место во неодамна објавениот Светски извештај за среќа за 2023?

Исто така, може да се пофали со одличните врски со другите европски земји, што ви дава слобода да патувате додека студирате. Постојат многу дестинации од кои можете да изберете, па така, можете да го поминете викендот во Берлин, Париз или Брисел. 

Не зборувате холандски? Не грижете се! 95% од населението зборува англиски, што значи дека е лесно да се комуницира и има многу студии (над 2,000) кои се изучуваат на англиски јазик на универзитетите во Холандија..

Освен што нудат многу можности за учење англиски јазик, Холанѓаните се добро познати по нивниот интерактивен пристап кој воедно е насочен кон студентот, што значи дека студентите развиваат низа вештини од решавање проблеми до креативно размислување.

Дознајте каде во Холандија се прифаќа IELTS.

Студирање во Франција

Истражувањето на Франција како студент може да ви помогне да стекнете светско искуство и почит кон различните култури и историја. Позната по својата култура, кујна, уметност и ноќен живот, таа е атрактивна дестинација за странски студенти. 

Исто така, има одлични врски со блиските земји, нудејќи ви можност да истражите повеќе од Европа и пошироко. Кога станува збор за образованието, Франција нуди одлично мултикултурно и дружељубиво студиско искуство со повеќе од 1,600 достапни студии по англиски јазик. 

IELTS е признаен од водечките француски универзитети, приватни колеџи и други високообразовни институции, како и од приватните работодавци и владини агенции (вклучувајќи го ASEP) како доверлив индикатор за способноста на поединецот да комуницира на англиски јазик. 

Дознајте каде се прифаќа IELTS во Франција.

Студирање во Шпанија

Шпанија е уникатна и разновидна земја со една од најдобрите климатски услови на планетата. 

Шпанците се ориентирани кон заедницата и се познати по нивната пријателска и гостопримлива природа, што ја прави одлично место за странски студенти кои бараат место како дома. 

Со 76 универзитети, од кои 45 се раководени од државата, Шпанија нуди голем избор студии за странски студенти. Иновативниот и комерцијално ориентиран пристап кон наставата ја прави популарна дестинација за студирање во странство, привлекувајќи околу 100,000 странски студенти секоја година.

Размислувате да студирате во Шпанија? IELTS може да ви помогне да го остварите вашиот сон. 

Дознајте каде се прифаќа IELTS во Шпанија.

Споделете на социјални мрежи