PlayUK имаше дневна музичка програма со диџеи од Обединетото кралство и Западен Балкан, кои пуштаа електронска музика во живо во текот на неделата, дење и ноќе. Публиката имаше можност за првпат да види некои од овие музичари во Скопје. 

петок, 2 ноември 2018

NIGHT SHIFT SHOWCASE: GAMING ZONE

19.00 Dejan Dex 
BerryQyat

МAIN STAGE

22.00 Chagall
DJ Game Over
DJ Гоце Сaф

 сабота, 3 ноември 2018

NIGHT SHIFT SHOWCASE: GAMING ZONE

19.00 Виолета Качакова
Соња Исмаил

МAIN STAGE

22.00 Нино Наумов
Ода Халити
Ben Pearce

недела, 4 ноември 2018, 14.00

CHILL SHIFT SHOWCASE: GAMING ZONE

14.00 Еми Ермилова
Сашо Узун

 

 

Ben Pearce

Ben Pearce

Патот на Ben Pearce беше фасцинантен до сега; неговата вештина како продуцент му донесе долга листа на пофалби, како од колегите така и од идолите, беше на светска турнеја и стана познато име. Неговиот успех се должи на работната етика, вродениот талент и знаењето и почитта кон музиката во сите нејзини форми. Делата на Бен се омилени кај љубителите на денс музиката, тие пренесуваат емоција а во исто време луѓето танцуваат на подиумот. Ben е продуцент на бендови но прави и свои соло продукции, тој е разноврсен музичар со еклектичен вкус и префинет пристап кон создавањето музика. Откако направи  неколкумесечна пауза во 2016 година, Ben се врати на работата со нова перспектива, поголема енергија и ентузијазам, плус нови песни од неговиот проект ‘Ascension’. 

Chagall

Chagall

Chagall,родена во Амстердам, живее во Лондон, е продуцент на електронска музика, композиторка, пејачка, изведувачка, иноваторка и корисник на интерфејсот на MI.MU ракавиците. Живиот настап на Chagall Calibration е физичка манифестација на нејзините продукции а ги контролира сите електронски слоеви, вокални ефекти и интерактивни визуелни проекции со движењето на сопственото тело. Calibration го комбинира нејзиниот искрен, достапен поп сензибилитет со детална електронска продукција со многу басови, а содржи песни од нејзиното ЕП ‘Stray Flux’ како и од претстојниот проект со виртуелна реалност ‘Ukiyo Cave’. Музичкото влијание на песните и флуидноста на движењето и визуелните ефекти на Chagall го прават овој перформанс уникатна фузија на музика и технологија. Во придружба на тапанар, овој настап што трае најмногу 50 минути е пример за тоа како технологијата може да се примени во уметноста за да се пренесат емоции и да се воспостави значајна врска меѓу уметникот и публиката. 

BerryQyat

BerryQyat

Стефан Милевски (контрабасист) се занимава со музика од 10 годишна возраст. Во 2015 година започнува посериозно да се интересира за електронска музика и почнува да настапува под името BerryQyat. Неговиот стил варира од минимал па до фанк звуци поткрепени со добар грув. 

Dejan Dex

Dejan Dex

Потекнувајќи од помал град и опкружен со природа, неговите сетови како и сопствени трудови се богаги со апстрактни звуци и кратки мелодии. Дел е од тимот на Hauz преку кој културно и музички се изразува. До сега издавал за повеќе странски и македонски издавачки куќи кои можете да ги проверите на неговиот soundcloud и facebook профил, а неговата музика наидувала на поддршка од повеќе реномирани и култни артисти во електронската музика.

Dj Game Over

DJ Game Over

Просториите на Трајче се во хип хип културата. Во 1997 година се приклучува на екипата "РХБ" и снима неколку драмски траки што се вртеа на станиците "Канал 103" и "А1". Суп тапан и бас се запознаваат во 1998 година и неколку години подоцна започнува да се занимава со продукција. Два свои траки се поставени на тест плоча од страна на Афродита во 2001 година. Истата година заедно со DJ Fluid ја формираат "Tech Squad" - организација поставена на звукот на Drum & Bass во Македпнија. Во 2008 година заедно со DJ Славе претставува клубска вештерка под името "Нова манчка на старата шчкпла", која нуди музика од различни музички насоки. Треба да се спомнат и нивните изданија "Четири месеци ЕП" (2007), "Како го користевме" (2008) за издавачката куќа Филтер, како и само издадените "Life Cycle" EP (2011) и "Life Cycle Remixed EP" (2012). Постои пуштање на најголемите фестивали и клубови во Македонија, Србија, Бугарија, Унгарија.

Goce Saf

DJ Goce SAF

Гоце е диџеј за еден од најуспешните хип хоп изведувачи во земјата САФ (Сакам афро фризура), формиран во 1993. Тој е познат диџеј во Македонија.

Виолета Качакова

Виолета Качакова

Водена од нејзината опсесија со музика, добриот вкус и 12-годишна работа во култното македонско радио Канал 103, Виолета Качакова ја започнува својата клубска приказна во 2012 кога својата забележителна активност во ПМГ Рекордингс ја проширува со диџеј настапи низ скопските клубови. Нејзината резиденција ЧИСТА ШМИНКА МАНИФЕСТО, со повеќе од 5 години континуитет е една од најдолгите во градот. Има настапувано на фестивалите Desonanz-Скопје, Skopje Pride Weekend, Прво па женско-Скопје, Скопје Креатива, Д-Фестивал-Дојран, Antistaic-Софија, АКТО-Битола, ПМГ Рекордингс Фестивал-Скопје.

Еми Ермилова

Еми Ермилова

Името на диџејот е Еми Ермилова. Таа почнала да пушта хаус музика во 2008 година. Настапувала во многу барови и клубови во Скопје, како Сектор 909, Епицентар, а во моментов е резидент диџеј во клубот Минус еден. Таа е и косопственичка на музичкиот колектив Лонгбас, каде што исто така настапува како резидент диџеј. Лонгбас е формиран во април 2018 и всушност е музичка иницијатива што организира забави на различни локации. Еми сака да слуша хаус, есид и електро музика, а таква музика и пушта на нејзините диџеј сетови. Нејзина инспирација се диџеј Том Траго, Ред Ексис, и Рос од Пријатели. 

Нино Наумов

Нино Наумов

1996 година првпат почнува да пушта музика по скопските клубови. Од 1997 година е дел од независното музичко радио “Канал 103”, се до 2018 година како дел од ПМГ Колектив во реализацијата на листата PMG Dance 20 секоја среда од 16 – 20 часот, но и со сопствена емисија ”Сериозно Зезање“ секој вторник од 16 – 18 часот. Како член на ПМГ Колектив, учествува во организацијата на забави и фестивали на кои гостувале музичари и Дј-и од Македонија и странство. Редовно пушта музика по скопските клубови, а се има претставено со свој ДЈ сет и во Лондон, Белград и Нови Сад.

Заедно со британскиот музичар и продуцент Gideon Jackson во 2003 година го реализираат синглот “Serious Fun”, издаден како 16то издание за музичката издавачка куќа London Housing Benefit од Лондон, Англија. За истата издавачка куќа како 19то продолжение издадена е плочата “This is the . . . (feat. Nino Naumov)” на Sound of The Suburbs.

Сашо Узун

Сашо Узун

Сашо Узун е дел од новата генерација на млади диџеи и е резидент DJ во клубот Сектор 909. Неговиот стил е комбинација помеѓу хаус и техно силно инспириран од фундаментите на електронската музичка сцена Чикаго/Детроит.